Historie a profil nakladatelství

Nakladatelství LIKA KLUB formálně vzniklo v roce 1991, když předtím vydalo několik knih pod hlavičkou různých seskupení. Jeho záměrem bylo vydávat především původní literaturu pro děti a mládež s maximálním důrazem na kvalitní redakční a polygrafické zpracování.

Po vydání děl H. G. Wellse Ostrov dr. Moreaua a Stroj času se nakladatelství podařilo objevit příběhy pro děti oblíbené autorky Betty MacDonaldové s hrdinkou Paní Láryfáry. Už v prvním vydání si získaly dětské i dospělé čtenáře. Výbor zlidovělých pohádek s ilustracemi Mikuláše Alše s názvem Národní pohádky si zase přivezl ocenění z knižního veletrhu v Zimbabwe. Poté vznikl s podporou MK projekt české autorky Jany Kašové s velkoformátovými celobarevnými ilustracemi Zdeňka Netopila, který nakladatelství vydalo pod názvem Jak šel Matěj do světa a zase zpátky. Další vydání Paní Láryfáry s novými ilustracemi studentky UMPRUM získalo druhou cenu v celostátní dětské čtenářské soutěži, pořádané knihovnami. I další kniha Betty MacDonaldové, Nanynka a Málinka, si našlo pevné místo na trhu dětské literatury.
Nakladatelství poté rozšířilo svůj záběr i na tzv. knihy pro volný čas. Výsledkem byla dárková minipublikace Květomluva a od roku 1998 každoroční čtenářsky velice úspěšné Velké lunární kalendáře známé astroložky A. Kárníkové. V tomto žánru byla úspěšná i kniha Chvála malých neřestí s ilustracemi V. Jiránka, v níž holandský psycholog obhajuje životní radosti stejně tak jako úspěšná Zina Rajnochová s originálním titulem Muži za to nemůžou, ženy také ne o odvěkém sváru mužského a ženského pohledu na svět.
Pozornost rovněž upoutala kniha vzpomínek na Betty MacDonaldovou, vydaná v ČR poprvé pod názvem Hodně smíchu a pár slz, která se stala podkladem pro dodnes úspěšné divadelní představení. V současné době existuje i jako audiokniha.
Kmenovou autorkou se stala Milada Večeřová, jejíž tvorba se soustřeďuje na knihy pro kluky – vyšla díla Nouzové přistání z leteckého prostředí a Hokejky ze sportovní školy. 
Pro žánr ženské literatury objevená a nyní veleúspěšná Hana Marie Körnerová, jejíž romány ze současnosti Prosím vás, sestřičko a Děkuji, sestřičko získaly značnou popularitu. Ještě větší zájem vyvolala její romantická historická pentalogie Pán hor.
Díla Marty Ehlové Můj přítel Karel Svolinský a Zelená vrátka s lampionem jsou důkazem setrvalé péče nakladatelství o dosud neznámé a začínající autory, jimž nakladatelství nabízí kompletní servis. Výsledkem jsou další dva romány Dům na Královských Vinohradech a Hanbářova pomsta.
Ambiciózním kulturním počinem bylo vydání téměř tisícistránkového díla F. L. Čelakovského Mudrosloví národu slovanského ve příslovích. V tomto návratu k literárním zdrojům a pramenům pokračuje i výbor soudniček z per českých klasiků České soudničky. K nim se přiřadily i kultovní Gregerie aneb Co vykřikují věci klasika Ramóna Goméze de la Serna.

V roce 2003 zvítězil LIKA KLUB ve výběrové soutěži vypsané akciovou společností Lázně Luhačovice a připravil pro ni autorsky, výtvarně, redakčně i polygraficky reprezentační knihu Luhačovice – lázně z nejkrásnějších Podobné publikace vznikly později   i k výročí vzniku pro obce Nová Ves u Světlé a Drachkov u Strakonic.

Za jeden z dosavadních vrcholů považuje nakladatelství reprezentativní řadu mapující poklady tradiční lidové kultury. Publikace Betlémy si vytkla za cíl zmapovat české a moravské lidové betlémy a jejich čelné tvůrce. Tato řada pokračuje titulem Malované na skle o lidových podmalbách na skle a opět ve spolupráci s Ministerstvem kultury Dárek z pouti-Poutní a pouťové umění autora Luboše Kafky. Následovaly Lidové podmalby na skle ze sbírek Národního muzea a další z Muzea Náchod. Ze sbírek NM jsou i Malované drobné portréty. Nádherná kniha vznikla o náboženské výzdobě dřevěného nábytku Na dřevě malované.
Nedílnou součástí činnosti nakladatelství jsou i tituly na zakázku, realizované vítězné tituly z různých výběrových řízení a debuty začínajících autorů.

V příštích letech by měl ještě více převážit příklon k non-fiction literatuře, neziskovým reprezentativním titulům a původní tvorbě pro děti a mládež.

 
 

 

Novinky

Nejen kočka, napsali...

06.06.2022 11:35
Opět pro milovníky těchto nádherných, ale i svéhlavých, chlupatých kamarádek.

Marie Lopourová: Pod zahradou aneb Tenzatracenejkocour

28.08.2019 11:22
Opravdu vtipné vyprávění pro děti o kamarádství i s Tímzatracenýmkocourem už vyšlo!
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

LIKA KLUB, s. r. o.

Počernická 76
108 00 PRAHA 10

+420 604 912 114